COVID – 19
Základní informace o koronaviru
Co je koronavirus?
Označení koronavirus se používá pro jakýkoli virus, patřící do podčeledi Coronaviridae. Jde o souhrnné označení pro čtyři čeledi virů, které způsobují onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony. Může způsobit běžné obtíže, jako je nachlazení, kašel, dýchací obtíže, teploty. Ale také závažnější choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom (SARS; Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome).
Jak poznám, že jsem nakažen?
K hlavním příznakům tohoto onemocnění patří zvýšená teplota, kašel, dušnost, bolest hlavy a únava a bolest hlavy. Ne však každý s těmito příznaky je nakažen koronavirem. V takovýchto případech je nutné racionálně zvážit, zda jste mohli přijít s nákazou do kontaktu.
Co je dušnost?
Dušnost je charakterizována subjektivně vnímanými problémy s dýcháním. Pacient má pocit tíže na prsou nebo nedostatku vzduchu, obtížně se mu dýchá.
Jaké skupiny obyvatel jsou nejohroženější?
Mezi ohrožené skupiny patří zejména senioři, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou. Také to zatím vypadá, že pro těhotné ženy riziko zvýšené není. Ukázalo se, že i u dětí je zatím, podle dostupných informací, virus snášen dobře.
Jak se onemocnění COVID-19 přenáší?
Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je cca dva až čtrnáct dní. Po týdnu od nakažení se nemoc projeví horečkami, které neustupují. Mohou být provázené nepříjemnými pocity, bolestmi kloubů a svalů a objevují se i projevy kašle.
Prevence
Jak se proti nákaze COVID-19 preventivě chránit?
Důležité je postupovat tak, jako při běžném virovém onemocnění, tzn. dodržovat základní hygienická pravidla. Využívat ochranných prostředků.
Jaké jsou prostředky ochrany?
Doporučuje se nosit roušku či respirátor, ochranné brýle a rukavice (jakékoliv textilní rukavice, které mohou jedince chránit před přenosem virů).
Jaký je rozdíl mezi rouškou a respirátorem?
Rouška nepředstavuje primárně ochranu před viry a bakteriemi. Jejich hlavním účelem je pouze ochránit okolí, nikoliv člověka, který je nosí. Je lepší nosit alespoň roušku než nemít žádnou ochranu. Pro ochranu před virovými onemocněními opravdu fungují efektivněji respirátory filtrační třídy FFP3, částečně FFP2. Ideální variantou jsou ty s vydechovacím ventilkem.
K čemu slouží roušky?
Roušky jsou určené zejména k ochraně okolí, tedy aby již nemocný člověk nešířil nemoc dál kapénkovou cestou. Použitím běžných roušek se člověk před nákazou COVID-19 neochrání, může však zabránit jejímu dalšímu šíření v případě, kdy by byl sám již infekční.
Musím mít roušku povinně?
Nebyla nařízena povinnost nosit roušky. Rádi bychom vás však vyzvali k tomu, aby i vy jste si vzali roušku, když jdete někam, kde můžete přijít do kontaktu s lidmi. Rouška může být klasická ústenka, doma vyrobená textilní nebo i šála či šátek. Když budeme roušky nosit všichni, můžeme tak zpomalit šíření nákazy nového koronaviru.
Stačí si zapamatovat lehké pravidlo: „Moje rouška ochrání tebe, tvoje rouška ochrání mě.“
Mohu s rouškou do taxíku?
Doporučuje se mít roušku/ respirátor/ či jinou ochranu při nástupu do taxíku. Vláda usnesením zakázala provoz taxislužby s výjimkou taxislužby rozvážející potraviny nebo lidí s oprávněním řidiče taxislužby. Znamená to, že takzvaní klasičtí taxíci budou jezdit, tak zvané sdílené taxislužby jezdit nemohou, protože je to hůře kontrolovatelné, jen pokud by oni rozváželi potraviny.
Musím mít roušku v MHD?
Všechny osoby při nástupu do MHD jsou povinny mít zakrytá ústa a nos buď rouškou, respirátorem nebo jen šátkem. Toto opatření platí v Praze, Brně, Českých Budějovicích a postupně přibývají další města.
Musím mít roušku v obchodě?
Doporučujeme mít roušku, respirátor nebo látkovou ochranu při jakémkoliv kontaktu s ostatními lidmi.
Jak se mám chovat, abych snížil riziko nákazy?
Především být zodpovědný sám k sobě i svému okolí:
- Často a důkladně si myjte ruce mýdlem či dezinfekčním gelem
- Pravidelně otírejte dezinfekčními ubrousky také vlastní předměty (např. mobilní telefon)
- Kašlete a kýchejte do kapesníku či rukávu
- Používejte jednorázové kapesníky a poté je vyhoďte
- Vyhýbejte se velkému uskupení osob a udržujte si bezpečný odstup (cca 2 metry)
- Eliminujte kontakt s nemocnými lidmi
- Necestujte do zasažených lokalit
- Pokud se necítíte dobře, zůstaňte doma
- Sledujte aktuální informace na ověřených webech
- Řiďte se doporučením příslušných úřadů a vlády ČR
